Aktualności

Najnowsze informacje, szkolenia i wydarzenia związane z Koromo.

May 17, 2020

Warsztat Koromo w biurze

Nasze warsztatowe pionki przesuwane bywają także w środowisku biurowym. Czasami zastanawiamy się gdzie sprawniej i łatwiej przebiega wprowadzanie zarządzania lean? Na produkcji czy może w pracy biurowej i usługach?

April 26, 2020

Bardziej liczby czy gemba?

Wśród wielu myśli Taiichi Ohno (twórcy Systemu Produkcji Toyoty) jest również ta odnosząca się do polegania tylko na liczbach:

March 24, 2020

500 śledzących profil na LinkedIn

Dziękujemy wszystkim obserwującym nasz profil na LinkedIn. Jest już Was 500!

Pozostałe osoby zapraszamy do subskrypcji naszego profilu, ktory dostępny jest: pod tym adresem

Dziękujemy również autorom za komentarze pod wpisami i zachęcamy do dalszej tego typu aktywności.

February 26, 2020

Szkolenie w Zabrzu

Środę spędziliśmy w Zabrzu, gdzie odbyło się szkolenie Lean z wykorzystaniem Koromo. Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi TPM (Total Productive Maintenance) oraz Kaizen.

Dziękujemy organizatorom i wszystkim uczestnikom - było nam niezwykle miło się z Wami spotkać. Cieszymy się z tak pozytywnego odbioru Koromo.

January 28, 2020

Warsztaty w firmie Electrolux

Bardzo dziękujemy organizatorowi - firmie Electrolux - za wspólne przeprowadzenie wczorajszych warsztatów Koromo. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą i doświadczeniem w doskonaleniu procesów.

Równie ciekawie i ekscytująco co symulacja, przebiegły także działania w gemba - miejsce i dobrze zbalansowana praca według taktu zrobiła na nas duże wrażenie.

January 17, 2020

Koromo i inżynieria jakości

Kolejny warsztat Koromo na Politechnice Śląskiej za nami. Tym razem szkolenie zorganizowane zostało po egzaminie kończącym semestr studiów podyplomowych - Inżynieria Jakości.

Dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas!

December 17, 2019

Warsztaty dla uczniów Montessori

Szybko i miło minął nam dziś warsztat Koromo zorganizowany w Krakowie. W trakcie gry toczyły się dyskusje dotyczące optymalnego poziomu zapasów i rozważania, kiedy zakup nowych maszyn jest działaniem lean, a kiedy nie.

December 10, 2019

Koromo po raz pierwszy w Radomiu

Jesteśmy po pierwszym warsztacie Koromo w Radomiu. Tym razem szkolenie odbywało się w całości w środowisku biurowym. W przyszłym tygodniu wracamy do Tychów, gdzie 13 listopada organizujemy warsztat otwarty w Kompanii Piwowarskiej. Zapraszamy!

December 9, 2019

Co pobudza nas do zmian?

Podejście Taiichi Ohno często prezentuje się jako pewnego rodzaju sprzeciw i wezwanie do zmiany myślenia. Jest to walka z tego typu poglądami: "Praca wychodzi nam na tyle dobrze, że nie będziemy podejmować prób jej zmieniania. Staramy się utrzymać to, co mamy..."

November 15, 2019

Warsztaty w Tychach

Za nami ostatnie w tym roku warsztaty otwarte z grą Koromo. Kolejne odbędą się już w styczniu. Przed nami miesiąc przerwy, w którym jednak będziemy przygotowywać dla Was niespodziankę. Szczegóły wkrótce!

October 22, 2019

Huhtamaki Czeladź

Kolejne ciekawe spotkanie za nami - tym razem warsztaty Koromo odbyły się w Czeladzi. Równie ciekawa jak rozgrywka, okazała się wizyta w gemba, gdzie przyglądaliśmy się procesom druku. Dziękujemy firmie Huhtamaki za organizację warsztatu.

October 14, 2019

Warsztat otwarty w firmie Coko-Werk

Wraz z grą Koromo odwiedziliśmy Konstantynów Łódzki. Na zdjęciu widoczni są uczestnicy warsztatów w firmie Coko-Werk.

Tymczasem przygotowujemy się do kolejnych warsztatów Koromo, które odbędą się w Czeladzi. Gospodarzem będzie firma Huhtamaki.

September 27, 2019

Ponad 40 osób na warsztacie w Złotym Potoku

W sobotę mieliśmy okazję odwiedzić Złoty Potok, gdzie przeprowadziliśmy warsztaty lean dla rekordowo dla nas licznej grupy - 40 osób. Cieszymy się, iż rozgrywka się udała, a my zdobyliśmy kolejne doświadczenie.

September 26, 2019

Relacja Lean Time

Zapraszamy do przeczytania relacji z warsztatów Koromo, sporządzonej przez Leantime.pl. Dziękujemy Rafałowi Wysockiemu za uczestnictwo w warsztacie, który odbył się w gliwickiej siedzibie firmy Maco. https://lnkd.in/dbx5QN6

July 30, 2019

Szkolenie w fabryce Fiata (FCA Tychy)

Gospodarzem ostatnich warsztatów Koromo była fabryka FCA w Tychach. Oprócz zakładowej akademii, uczestnicy mieli okazję zobaczyć halę montażową Fiata 500. Jak ważne są zagadnienia związane ze standaryzacją i działaniami kaizen dla producenta samochodów, widać było podczas wyjścia na "gemba" i rozmów z pracownikami.

July 7, 2019

Koromo w magazynach Ikea

Kończymy tydzień udanym warsztatem Koromo przeprowadzonym w magazynie logistycznym firmy Ikea.

Na każdym kroku widoczna była standaryzacja i zarządzanie wizualne. Nawet wejście do salki zdobiła piękna grafika, dziękujemy!

June 26, 2019

Szkolenie lean w Chorzowie

W dzisiejszą upalną środę przeprowadziliśmy kolejne warsztaty Koromo. Aż cztery drużyny rywalizowały ze sobą, dobierając odpowiednią taktykę i dyskutując w grupach o JIT, Jidoka i Kaizen.

Było dużo myślenia i wymiany doświadczeń związanych z lean.

June 14, 2019

Warsztaty na Politechnice Ślaskiej

W dzisiejszą upalną sobotę przeprowadziliśmy warsztaty Koromo na Politechnice Śląskiej. Uczestnikami były osoby dobrze znające zagadnienia jakościowe, stąd dużo rozmów dotyczyło zasady "Jidoka".

Dziękujemy za zaproszenie!

May 21, 2019

Konferencja ABK w Wrocławiu

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konferencji Akademia Białego Kruka, którzy wczoraj odwiedzili nasze stoisko.

Gratulujemy zwycięzcom organizowanych przez nas konkursów. Do zobaczenia na warsztatach Koromo!

April 26, 2019

Warsztaty Koromo w branży automotiv

Dziękujemy wszystkim uczestnikom wczorajszego warsztatu Koromo. Cieszymy się, iż mogliśmy spotkać się z Wami w Bielsku-Białej.

Firmie Nemak dziękujemy za przygotowanie szkolenia i podzielenie się swoim leanowym doświadczeniem.

April 10, 2019

Warsztaty w Rogoźnie

Nasza gra mocno wciągnęła kolejną grupę liderów, tym razem było to w Rogoźnie. Podczas warsztatów Koromo udało się omówić także kilka zagadnień związanych z angażowaniem załogi.

Dziękujemy za przesłane po warsztatach informacje i pochwały.

April 4, 2019

Szkolenie w liceum ogólnokształcącym

Za nami dwie sesje warsztatów Koromo dla uczniów klasy menadżerskiej II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim.

Dziękujemy za zaproszenie i bardzo dynamiczne warsztaty!

March 27, 2019

Koromo office

W tym tygodniu przeprowadziliśmy warsztaty Koromo na terenie call center.

Jak stwierdza Drew Locher, najważniejszą rolę w środowisku pracy biurowej odgrywa zarządzanie wizualne i standaryzacja pracy. Wraz z uczestnikami oglądaliśmy praktyczne zastosowanie tych metod na "gemba".

March 6, 2019

Szkolenie w browarze

Marcowe otwarte warsztaty Koromo w Browarze w Tychach już za nami. Wizyta w obszarze logistycznym przyniosła uczestnikom całą masę pomysłów.

Najwięcej uwagi poświęcono zarządzaniu wizualnemu, bezpieczeństwu i standardom.

February 11, 2019

Nauka lean przez zabawę!

Jednym z uczestników ostatnich naszych otwartych warsztatów Koromo był Lean jest dla ludzi - Krzysztof Dobrowolski, który podzielił się swoimi wrażeniami z gry: https://leanjestdlaludzi.pl/koromo-japonski-warsztat-lean-gra-edukacyjna/

Zapraszamy do odwiedzenia strony Krzysztofa.

December 8, 2018

Koromo w Gliwicach

W środę przeprowadziliśmy ostatni warsztat otwarty w tym roku. Gospodarzem szkolenia była firma Huhtamaki. Okazało się, iż wśród uczestników sporą cześć stanowili pracownicy biurowi, związani na co dzień z procesami usługowymi.

Pomimo tego analiza na "gemba" w środowisku produkcyjnym przebiegła sprawnie i pojawiło się wiele spostrzeżeń. Wśród ciekawych pomysłów duża część związana była z usprawnieniem systemu Kaizen.

December 3, 2018

Warsztaty Koromo w firmie A. Berger

Pod koniec listopada mieliśmy przyjemność prowadzić warsztaty Koromo w firmie A. Berger w Kędzierzynie-Koźlu. W firmie, w której pracuje duża liczba maszyn CNC, wcale nie jest to łatwe zadanie. Pomocne są odpowiednie wizualizacje i jasne instrukcje postępowania. Cieszymy się, iż udało się przeprowadzić warsztaty Koromo w tak ciekawym miejscu.

November 15, 2018

Carl Klemm w Lublinie

Podczas dzisiejszej prezentacji Koromo w Lublinie odwiedził nas Carl Klemm. Człowiek Toyoty, który dowodził jej zakładami także w Polsce. Carl jak zwykle dzielił się swoim doświadczeniem, z przyjemnością wysłuchaliśmy spostrzeżeń dotyczących różnic pomiędzy Problem Solving a Kaizen.

November 3, 2018

Być na gemba

Współpracownicy Eiji Toyoda wspominają, iż miał on zawsze na podeszwach swoich butów metalowe wióry. Powodem tego stanu nie było niedbalstwo. Powodem tego była nieustanna obecność na gemba (wydziały odlewni i obróbki). Miejscem w naszej grze, w którym nieustanne wykonywane są działania, są dwie linie naprawy samochodów. To właśnie to miejsce gracz musi mieć ciągle na uwadze.

October 22, 2018

Warsztaty w Chorzowie

Październik okazuje się być miesiącem, w którym warsztaty Koromo cieszą się Waszym wyjątkowym zainteresowaniem. Oprócz zakładów produkcyjnych, coraz częściej odwiedzamy firmy usługowe. Pozdrawiamy wszystkie cztery grupy, które dziś w Chorzowie zagłębiały się w zagadnienia lean management z naszą grą.

September 28, 2018

Hoshin Kanri i Shojinka

Podczas dzisiejszych warsztatów Koromo szerzej omówiony został Hoshin Kanri, uczestnicy dyskutowali o tym czy to narzędzie jest kręgosłupem Kaizen i jak łączy się z kaskadowaniem celów. Inny ciekawym wątkiem był przykład elastycznej linii produkcyjnej zgodnej z Shojinka, którą można podziwiać w zakładzie Toyoty (linia produkcyjna jest rozciągana, gdy wzrastają zamówienia klientów). Dziękujemy firmie Huhtamaki za przygotowanie i organizację warsztatów.

August 29, 2018

Koromo w Elgór+Hansen

Podczas warsztatów Koromo w firmie Elgór+Hansen wykorzystaliśmy czas spędzony na "gemba" do przeglądu działań Kaizen. Uczestnicy starali się określić w jaki sposób można podnieść efektywność tego systemu, który obecnie już działa w firmie i przynosi wymierne korzyści.

June 28, 2018

Koromo w zakładzie w Myszkowie

Dziś gospodarzem warsztatów Koromo była firma Sokpol. Przewodnimi tematami szkolenia był Kaizen i system 5S. Wśród zadań dla uczestników była analiza efektywności tych narzędzi. Dziękujemy i do zobaczenia na kolejnych warsztatach już 12 lipca w Sieradzu.

April 24, 2018

Co to jest Kaizen?

Pracownicza pomysłowość wpływa na rozwój firmy i pomaga w rozwiązywaniu problemów. Kaizen sprawdza się nie tylko w Japonii. W grze Koromo - Japoński warsztat, ten element może przynieść korzyści finansowe, jak również podnieść motywację.

April 24, 2018

Nowi trenerzy Koromo

Kolejni przeszkoleni przez nas trenerzy wewnętrzni używają gry warsztatowej do szkoleń podnoszących świadomość lean. Cieszymy się, iż gra Koromo ma taką popularność wśród firm przemysłu motoryzacyjnego.

April 10, 2018

Motywacja pracowników

Motywacja jest jednym głównych parametrów w grze Koromo. Podczas gry dość często się zmienia i trzeba ją mieć ciągle na uwadze. Z niską motywacją ciężko rozwiązuje się problemy i naprawia samochody na czas. Motywacja spada, jeżeli nasi pracownicy pracują w nadgodzinach. Rośnie gdy angażujemy się w działania kaizen lub wdrażamy narzędzia lean.

August 16, 2017

Eiji Toyoda - before cars, make people

Jak ważne jest to, co firma produkuje? Czy Twoja branża jest specyficzna?

July 20, 2017

Konferencja Lean | Six Sigma

Na dzisiejszej 13. Konferencja Lean | Six Sigma w Wrocławiu, można było zapoznać się z grą Koromo. Dziękujemy organizatorowi Akademii Białego Kruka za zaproszenie i wszystkim odwiedzającym nasze stanowisko.

May 18, 2017

Gra w języku japońskim

Pierwszy egzemplarz gry Koromo w języku japońskim trafiła w ręce pana Mikiharu Aoki. Opis tego prototypowego egzemplarza znalazł się na blogu: http://blog.livedoor.jp/aoki1162201/

October 20, 2016

Gra Koromo w wersji TPM

Specjalna wersja Koromo TPM przygotowana została dla uczestników konferencji Służby Utrzymania Ruchu. Wydarzenie odbyło się która we Wrocławiu. Cieszym się, iż udało się sprawnie przeprowadzić warsztat dla tak dużej liczby uczestników.

October 9, 2016

Prezentacja gry - Lean Trendy

Prezentacja gry Koromo podczas Lean Trendy 2016 organizowanego przez Stowarzyszenie Lean Management Polska. Dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas i wspólną grę.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter i otrzymuj informacje o Koromo.

Nie udostępnimy nikomu Twojego adresu. Nie wysyłamy spamu.